Zabawa jako sposób budowania relacji ojciec –dziecko.

Dzisiejszy wpis będzie mniej teoretyczny. Bardziej chciałem podzielić się swoimi myślami na temat roli ojca oraz zabawy. Połączyłem te dwa zagadnienia ponieważ, zabawa jest dla mnie świetnym sposobem na zadbanie o relację ojciec – dziecko.

 

Rola ojca na starcie

Pierwsze lata z dzieckiem to czas, gdy budujemy naszą codzienność, nasze relacje, nabieramy nowe  nawyki. Także pokazujemy pewne reguły i kształtujemy nowe zachowania, min. poprzez spędzanie ze sobą czasu.

Najczęściej jest tak, że w tych pierwszych latach większą rolę odgrywa matka dziecka i to ona jest bardziej z nim związana. Jest tak, że to ona jest głównym opiekunem, chociażby ze względu na poród, karmienie, pielęgnację dziecka. Pewnie także ze względu na swoje predyspozycje, także psychologiczne. Zastanawiam się jednak, jak to jest z udziałem ojców. Dlaczego niektórzy czerpią satysfakcję i cieszą się sobą  nawzajem ( ojciec cieszy się dzieckiem, a dziecko ojcem) , a innym trudniej jest to osiągnąć? Dlaczego niektórzy są uważni na potrzeby dziecka i mocno włączają się w opiekę?

Zaangażowanie

Myślę, że stopień zaangażowania i rola ojca  zależy od wielu rzeczy. Po pierwsze myślę  o naszej ogólnej sytuacji psychicznej. O tym jak się czujemy.  Czy przeważa napięcie i stres,  czy spokój i cierpliwość. Czy zadbaliśmy o siebie, o swoje potrzeby w takim stopniu,  aby mieć przestrzeń na zajecie się drugą osobą.  Aby być dla niej dostępnym. Po drugie myślę, że trochę wynika to z naszej kultury.  To co może wpływać na to jak do swojej roli podejdzie ojciec, to na przykład wzorce wyniesione z domu, zaobserwowane schematy w społeczeństwie, czy oczekiwania otoczenia. Na przykład w swoich rodzinach mogliśmy zaobserwować pewien podział ról,  w którym jasne było, że matka zajmuje się domem i dziećmi, a ojciec odpowiada za byt.

 

Chciałem podzielić się refleksją, że coraz częściej rodzice uzupełniają się i podchodzą do swoich ról elastycznie. Widzę,  że  mężczyźni coraz częściej wchodzą w rolę zaangażowanego taty.  Co raz częściej słyszę o  tym w jaki sposób Panowie włączają się w budowanie relacji z dzieckiem.  I na przykład mówią o: kąpielach, czynnościach pielęgnacyjnych, spacerach, przygotowaniu posiłków, wspólnym usypianiu, no i przede wszystkim mówią o  zabawach. I to ważne, że odnajdują dla siebie przestrzeń i miejsce. Próbują mimo poczucia, że nie pasują do tego, wątpliwości jak zostanie to odebrane przez innych?

Aktywna zabawa

Chciałem teraz  więcej napisać o zabawie. Zabawa dla mnie to sposób spędzania czasu jaki dziecko dobrze zna i doskonale się w tym odnajduje. To sposób poznawania świata, nabywania nowych umiejętności i umacniania naszej więzi z dzieckiem. Myślę o zabawie, w której jesteśmy aktywni i uważni. Oznacza to dla mnie skupienie się na dziecku i na tym co  mówi, robi i odpowiadaniu na jego reakcję.  Myślę, że czasem warto, aby to dziecko wybrało zabawę i było przewodnikiem w tej zabawie. Dobrze, aby zabawa była dostosowana do możliwości dziecka. Pewnie w pierwszych latach jest ona bardziej spontaniczna i z biegiem czasu staje się bardziej ustrukturalizowana.

Przypominają mi się chwilę,  gdy w ubiegłym roku w ramach uczęszczania synka do projektu „Co – dzienny opiekun”  raz w tygodniu spędzałem wspólnie czas z 5 dzieci w wieku od 1,5 do 3 lat. Oprócz tego, że był to czas wielu wyzwań, to będąc z dziećmi byłem świadkiem budowania relacji między nimi, doświadczałem tworzenia się grupy i jej dynamiki, obserwowałem proces rozwoju.  To co zwróciło moją uwagę, to istnienie w sobie, oraz jak sądzę w innych dorosłych, elementów dziecka, o których często zapominamy, lub nie chcemy mieć z nimi kontaktu. Spontaniczność, kreatywność, emocjonalność, uczenie się czegoś nowego…

Na koniec chciałem docenić wszystkich rodziców a w szczególności ojców, którym nieobca jest aktywna zabawa z dzieckiem. Którzy pamiętają o uważności i ciekawości w kontakcie, mimo że nie zawsze jest to łatwe, bo bywają też momenty trudne, takie jak konflikty, niezrozumienie, zmęczenie, natłok pracy.

 

Ps. Gdyby brakowało Wam pomysłu na zabawę to zajrzyjcie tutaj http://www.zainspiruj-malucha.pl/

 

Marcin Poncyliusz

Bariery w komunikacji z dzieckiem

W życiu każdego z Nas drodzy Rodzice z pewnością niejednokrotnie staraliście się pomagać zarówno dorosłym jak i dzieciom w  smutnych chwilach, czy w trudnych, problemowych sytuacjach.

Czasem choć bardzo chcemy pomóc, niektóre nasze wypowiedzi będące reakcją na dany problem w gruncie rzeczy sprawiają, że dana osoba zamyka się w sobie, lub staje się jeszcze bardziej rozgoryczona. Dlaczego tak się dzieje? Otóż czasem nieświadomie stosujemy pewne komunikaty, które ograniczają skuteczną komunikację.

Przypomnijcie sobie sytuacje, gdy mieliście jakiś kłopot, problem i otrzymaliście od kogoś pomoc. Co Wam wtedy pomogło? Jakie zachowania? Jakie słowa? Jakie gesty? A co prowokowało w Was niechęć i wycofanie. Co powodowało brak zrozumienia, konflikt. Napisałem, w tytule że bariery dotyczą komunikacji z dzieckiem. Można jednak spojrzeć na sprawę szerzej i pomyśleć o tym także w kontekście dorosłych.

Poniżej przedstawię pokrótce najczęściej spotykane reakcje, które mogą stanowić przeszkody w skutecznej komunikacji. Przykłady są  zaczerpnięte z różnych publikacji oraz wynikają z mojego doświadczenia.

Zaznaczę, że przykłady dotyczą wypowiedzi rodzica w reakcji,  gdy dziecko ma problem, gdy nam się zwierza.

Rozkazy, nakazy, polecania

 „Przestań marudzić!”, „Nie rozmawiaj ze mną w ten sposób!”

Tego typu komunikaty rodzą bunt. Zawierają informację, że nie akceptujemy tego co się z dzieckiem dzieje. Nie uwzględniają co się z dzieckiem dzieje.

Ostrzeganie, straszenie, groźby

„Jeśli będziesz tak dalej robił, to pożałujesz!”

Taka bariera zachęca do sprawdzenia, czy z pewnością zapowiadane skutki nastąpią. Słysząc to możemy poczuć strach, uległość, złość.

Dawanie gotowych rozwiązań, udzielanie rad

„Na Twoim miejscu…”, „ A może zrób to w taki sposób ”,  „Powinieneś zawsze słuchać starszych”, „Nie powinieneś się tak czuć…”

W ten sposób nie budujemy u dziecka samodzielności, nie nakierunkowujemy na szukanie rozwiązań.  Tego typu rady sugerują, że dziecko nie potrafi samo rozwiązać własnych problemów. Sprawiają, że może poczuć się jeszcze gorzej. Udzielanie rad w momencie, gdy dziecko ma problem, nawet jeśli w dobrej intencji, wskazuje raczej dziecku na zależność od innych.

Analizowanie, stawianie diagnozy

„Twój błąd polega na …” „ To dlatego, że jesteś zmęczony.”, „Problem tkwi, że synku nie potrafisz bawić się z innymi”.

Trochę jak powyżej, nie skupiamy się na tym co przeżywa dziecko a raczej na ocenie. Wyciąganiu na pierwszy plan niedociągnięć.

Wyśmiewanie, obrażanie, krytykowanie, obwinianie

„Nie myślisz logicznie”, „Jesteś leniwy…” , „Jesteś rozpuszczonym bachorem”, „ Beksa”

Tutaj przecinamy nić porozumienia. U dziecka może pojawić się wiele nieprzyjemnych emocji:  złość, smutek, czy atak słowny. Tego typu komunikaty są silne i krzywdzące.

Użalanie się

 „Tak mi Ciebie bardzo żal.”, „Biedactwo moje.”

Takie użalanie się raczej „dołuje”. Jest to również sugestią, że nie można czuć niektórych emocji.

Zaprzeczanie i bagatelizowanie

„Nic się takiego przecież nie stało.”, „ Nie martw się bez powodu.”

Tego Typu komunikaty przede wszystkim prowokują złość i chęć wycofania się.

Wypytywanie, dopytywanie co się stało.

„Kto Ci naopowiadał takich rzeczy?”, „Ty też źle się zachowywałeś?”, O co pokłóciłeś się z kolegą?”

W tym przypadku to zasypywanie dziecka pytaniami. Wypytywanie co się stało, jak się zachowało, jak do tego doszło itp. Ciągłe pytania mogą wzbudzać poczucie winy, wątpliwości czy rodzic nam ufa, podejrzliwość. Przypomina to przesłuchanie.

Czytając to, można poczuć zaskoczenie, zwłaszcza jeśli wcześniej nie zastanawialiście się nad swoją komunikacją. Okazuje się, że wiele z wymienionych reakcji stosujemy na co dzień. Tak postępujemy, bo tak się nauczyliśmy.  Wydają nam się skuteczne. Może nigdy nikt nam nie powiedział,  jak odbiera nasze wypowiedzi, lub że po prostu można inaczej. Nasze słowa zawierają w sobie o wiele więcej niż tylko słowa. To cegiełki w budowaniu relacji. To informacje, że jest dla nas ważne, że je akceptujemy.

Zaznaczę, że w sytuacji bezproblemowej nie wszystkie przedstawione reakcje stanowią bariery komunikacyjne.  Bo przecież nie jest niczym niewłaściwym, dopytywanie dziecka jak wyglądał jego dzień w sytuacji, gdy nie przeżywa nieprzyjemnych emocji. Z kolei, gdy dziecko ma problem pamiętajmy, że najbardziej oczekuje od nas przede wszystkim: zrozumienia, aktywnego słuchania oraz zaakceptowania uczuć.  Ale o tym szerszej już niedługo.

 

Marcin Poncyliusz

Dlaczego pierwsze lata dzieciństwa są tak istotne?

 Kilka wskazówek jak dobrze zacząć budować relacje od samego początku.

Moment przyjścia na świat i pierwsze wspólne miesiące z dzieckiem to czas niezwykły. Pojawia się wówczas wiele nowych doświadczeń, emocji, wyzwań, planów. Są przeżycia pełne zachwytu, dumy, czy fascynacji. Ale bywają też emocje mniej przyjemne np.: obawa, złość, skrajne przemęczenie.  Czujemy też odpowiedzialność, która zarówno może być dobrym motywatorem do działania, ale też niekiedy nas obciążać. Zdarzają się momenty, w których brakuje nam cierpliwości, pojawia się zniechęcenie, a przez to niewystarczająco angażujemy się opiekę nad dzieckiem.

Intencją moją jest, aby tych kilka zdań było zachętą do refleksji nt. pierwszych lat życia dziecka.  Chcę  zwrócić uwagę, jak ważny jest to okres dla naszych dzieci i jak może stać się najlepszą inwestycją w relacje ze swoim dzieckiem.

Pierwsze lata to okres budowania więzi między opiekunem a dzieckiem.  Z literatury wiemy, że trwa to mniej więcej do 3 roku życia. To w jaki sposób można zadbać o prawidłową więź, to przede wszystkim zauważanie i odpowiadanie na potrzeby dziecka. Nie tylko fizjologiczne takie jak: głód, zmęczenie, ból, ale także potrzeby emocjonalne : bezpieczeństwa, kontaktu, bliskości.

Oprócz uwzględniania potrzeb ważne jest, aby być dostępnym i przewidywalnym dla dziecka.Myślę tutaj o dostępności emocjonalnej, która może przejawiać się poprzez obdarzenie dziecka uwagą, zabawą z nim, spontanicznością wobec dziecka, prezentowaniem pozytywnych emocji.

Z kolei przewidywalność zachowań opiekuna kształtuje obraz, w którym świat jest generalnie bezpieczny, a ludziom można ufać. Pokazuje także, że  są pewne reguły. Na przykład dziecko uczy się, że gdy płacze, to ktoś przychodzi i je pociesza, a gdy się uśmiecha, to inni też odwzajemniają ten uśmiech.

Ważne jest zauważanie sygnałów płynących od dziecka i właściwe odpowiadanie na nie. Gdy dziecko doznaje dyskomfortu i pojawia się napięcie, naturalnie powinniśmy się tym zająć. To pokazuje dziecku, że nieprzyjemne doznania mogą być obniżane, że można radzić sobie z trudnościami oraz że jest osoba, która otacza go opieką i do której w razie kłopotów można się zwrócić z pomocą.

Chce zaznaczyć, że to w pierwszych etapach życia, poprzez pierwsze doświadczenia z opiekunemdziecko nabiera pewnych „filtrów”,  przez które będzie interpretowało rzeczywistość. John Bowlby autor torii przywiązania, do której się odnoszę powiedział, że „Raz wykształcone przywiązanie charakteryzuje istotę ludzką od kołyski, aż po grób”. W tym sensie specyfika pierwszej relacji rzutuje na dalsze interakcje społeczne.

Na podstawie pierwszych doświadczeń bycia w relacji z opiekunem dziecko buduje wizje otaczającego go świata. Zaczyna wnioskować o zachowaniach innych i przewidywać reakcje otoczenia. Czas ten stanowi fundament do budowania u dziecka poczucia swojej wartości.

Na koniec pragnę jeszcze zaznaczyć, że pierwsze lata dziecka to czas największej zależności dziecka od rodzica. Z upływem czasu dziecko staje się coraz bardziej samodzielne i niezależne. Coraz więcej czasu spędza ze swoimi rówieśnikami, przez co w coraz w mniejszym stopniu zabiega o naszą uwagę. Z upływem lat to my- rodzice będziemy zabiegać o uwagę naszych dzieci. Nie przegapmy zatem tych  pierwszych, najważniejszych lat naszych pociech, w których to my jesteśmy ich całym światem.

Może wydawać się, że są to rzeczy oczywiste i proste, ale myślę, że warto o tym pamiętać.

Marcin Poncyliusz

Warsztaty rodzicielskie – Zapisy

oferta_RodziceJak mówić,
żeby dzieci nas słuchały?

warsztaty dla rodziców

 

 

 

 

Dzisiejsze czasy stawiają przed rodzicami wiele wyzwań. Z wielu źródeł docierają do nas różne informacje i dobre rady jak wychowywać dzieci, a często wiele z nich jest sprzecznych. Jak się odnaleźć? Skąd wiedzieć co naprawdę pomaga i wspiera rozwój, a co może zaszkodzić? Na warsztacie poznasz między innymi elementy „rodzicielstwa bliskości” – spójnego systemu, który przede wszystkim stawia na identyfikację i zaspokojenie potrzeb dziecka, a nie tylko unikanie „złego” czy „trudnego” zachowania. Ponadto poszerzysz wiedzę na temat komunikacji z dzieckiem oraz przećwiczysz nowe zachowania pod okiem trenerów.

Czy chciałbyś…

 • lepiej radzić sobie z trudnym zachowaniem twojego dziecka?
 • poznać i przećwiczyć sposoby rozwiązywania konfliktów?
 • świadomie wspierać rozwój dziecka?

Jeśli na powyższe pytania odpowiedziałeś „tak”, to są to warsztaty dla Ciebie.

Na warsztatach będziemy pracować na zgłoszonych przez Ciebie sytuacjach i problemach, wymieniać się doświadczeniami oraz ćwiczyć nowe umiejętności.

Tematyka:

 • Trudne emocje – jak sobie z nimi radzić?
 • Zachęcanie do współpracy
 • Konsekwencje – czym różnią się od kary
 • Wzmacnianie poczucia wartości

Metody:

 • miniwykład, ćwiczenia indywidualne i grupowe, scenki

unnamed

Prowadzący:

Magdalena Trepczyńska – psycholog,  (Wydział Psychologii UW) , trener umiejętności społecznych (ukończyła Szkołę Trenerów w Ośrodku Pomocy i Edukacji Psychologicznej INTRA). Zajmuje się wspieraniem rozwoju intelektualnego i emocjonalnego dzieci i młodzieży. Prowadzi warsztaty, których celem jest rozwijanie pamięci, koncentracji, umiejętności płynnego czytania, logicznego i twórczego myślenia, a także treningi umiejętności społecznych. Dorosłych szkoli z zakresu komunikacji interpersonalnej, asertywności, twórczości, autopromocji i umiejętności efektywnego prowadzenia prezentacji oraz motywowania do nauki. Prowadzi szkolenia dla nauczycieli i warsztaty dla rodziców. Współpracuje m.in. z Centrum Edukacji i Rozwoju „Cedr”, Fundacją Rozwoju Rodziny RORO, Stowarzyszeniem na rzecz rodzin „Latawiec”. Jest mamą dwuletniego Antosia.

Marcin Poncyliusz– psycholog, trener, terapeuta. Pracuje jako psycholog w szkole,  prowadzi szkolenia rozwijające umiejętności psychospołeczne (komunikacja, asertywność, radzenie sobie ze stresem, efektywność osobista)  oraz warsztaty i konsultacje wychowawcze dla rodziców. Swoje doświadczenie budował pracując w placówkach i organizacjach terapeutycznych. Od 2010 r. współpracuje z Fundacją Robinson Crusoe, gdzie obecnie związany jest z obszarem badań nad samodzielnością. Ukończył roczny cykl szkoleń w ramach Studium Reintegracji Społecznej oraz Kurs z Racjonalnej Terapii Zachowań. Jest absolwentem Szkoły Treningu i Warsztatu Psychologicznego Intra. Prywatnie mąż oraz tata 3-letniego Rysia. W wolnych chwilach lubi aktywnie spędzać czas biegając, pływając i jeżdżąc na rowerze.

Informacje organizacyjne:

 • Cykl obejmuje 2 spotkania po 4 godz.
 • Wielkość grupy – do 12 osób.
 • Termin:  12 i  13 XII 2015r. , godz. 10.00 – 14.00
 • Miejsce Biznes Edukator plac Inwalidów 10, 01-552 Warszawa ( tylko 4,3 km od Centrum Warszawy, dojazd Metrem lub tramwajem)
 • Cena normalna: 499zl
  UWAGA! Mikołajkowa promocja – do  6. 12. 2015 cena tylko 250 zł!
  + książka w prezencie Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły” autorstwa Adele Faber i Elaine Mazlish

Zapisy

Zarezerwuj dla siebie miejsce jeszcze dziś, liczba miejsc ograniczona! Prześlij  swoje zgłoszenie na adres poncyliuszwarsztaty@gmail.com . W odpowiedzi zwrotnej dostaniesz wszystkie niezbędne informacje.

 

8009906473_0d81cde46d_z

Sprawdź, co mówią uczestnicy poprzednich edycji:

„Warsztaty zwiększyły moją świadomość”

„Jestem w stanie bardziej je zrozumieć ( zachowania dziecka) przez co dzieci chcą bardziej współpracować”

„Stałam się bardziej wyrozumiała dla dzieci”

„( Warsztaty) Pozwoliły się zatrzymać i lepiej podejść do zachowania dziecka, bardziej konstruktywnie”

„Przede wszystkim jestem spokojniejsza, mogę przewidywać ich zachowania i niwelować konflikty między dziećmi zanim się rozwiną”

„Potrafię zatrzymać awanturę, zapanować nad swoimi emocjami i dziecięcymi ( zrozumienie emocji dziecka)”

„Konsekwencja, zasady (wprowadzenie) oraz pozytywne motywacje do zmiany polepszyły moje relacje z dziećmi. Mam narzędzie, z którego staram się korzystać i widzę efekty jak mi się to udaje”

„Pozwoliły na zrozumienie co czuje dziecko jak reaguje na pochwały i kary”

 

Jeśli chcesz świadomie kształtować charakter swojego dziecka, jeśli zależy Ci na tym, żeby rozwijało się w swoim tempie i w zgodzie ze swoimi predyspozycjami, nie może Cię zabraknąć!

 

Witaj

Stronę kieruję do osób ceniących swój rozwój i poszukujących możliwości na poszerzenie swojej wiedzy i umiejętności psychospołecznych. Proponuje pomoc psychologiczną zarówno dorosłym oraz dzieciom i młodzieży. Pracuję indywidualnie oraz prowadzę zajęcia grupowe.

Na stronie znajdują się artykuły z tematyki psycho-edukacyjnej. Zamieszczam również informacje na temat szkoleń, które prowadzę.