Zwykła notatka czy mapa myśli?

Zwykła notatka czy mapa myśli?

 W ostatnim czasie mapy myśli stały się bardzo popularne. Ta metoda notowania jest prezentowana  na większości szkoleń czy kursów z zakresu efektywnej nauki. Twórcą i popularyzatorem jest Tony Buzan, światowy specjalista od metod przyspieszających proces uczenia się. W artykule w skrócie przedstawię założenia map myśli oraz będę starał się zachęcić do notowania w ten sposób. Czytaj dalej Zwykła notatka czy mapa myśli?

Jak uczyć się szybko i skutecznie? Ogólne zasady szybkiej nauki

Efektywna nauka. Ogólne zasady.Autorem tekstu jest Marcin Kijak

  1. Muzyka – jeśli lubisz słuchać muzyki (niektórych rozprasza, wolą ciszę) to polecam muzykę barokową, która naturalnie wytwarza w mózgu częstotliwości ułatwiające szybką naukę. Są też na rynku specjalne nagrania, takie jak Hemi Sync i Brain Sync. Można też ściągnąć darmowy program Brain Wave Generator (BWGen), do którego ściągnąć można specjalne presenty wspomagające naukę. Nagrania te i programy (jest takich wiele, lecz większość komercyjna) wywołują w mózgu tzw. dudnienia różnicowe, o częstotliwościach ułatwiających koncentrację i przyswajanie materiału (alpha – 7-17 cykli/s i theta – 4-7 cykli/s).
  2. Jedzenie i picie – polecam świeże, zdrowe jedzenie, przede wszystkim wegańskie (które nie obciąża organizmu), zawierające dużo witamin, minerałów i energii. Są to świeże warzywa, owoce czy orzechy. Czytaj dalej Jak uczyć się szybko i skutecznie? Ogólne zasady szybkiej nauki

Koncentracja – kluczem do skuteczniejszej nauki

Jak poprawić swoją koncentrację?

Wyobraź sobie, że masz za sobą cudowny dzień, wracasz do domu szczęśliwy i zadowolony z dobrze spożytkowanego czasu, czujesz się spełniony.  Wpada Ci do głowy pomysł,  aby poczytać lub się czegoś pouczyć. Rozpoczynasz, ale ciągle napływają przypadkowe myśli, bujasz w obłokach, rozglądasz się. Najzwyczajniej masz problemy z koncentracją, a w zasadzie z ze skupieniem się na wykonywanej czynności.

W swojej pracy spotykam mnóstwo ludzi , którzy narzekają na problemy z uwagą. Najczęściej nie wiąże się to z dziedzicznymi brakami, ale z niskim poziomem wiedzy na temat natury koncentracji i kiepską edukacją w dziedzinie czytania. Czytaj dalej Koncentracja – kluczem do skuteczniejszej nauki