Czym jest stres? Jak sobie z nim radzić?

woman-doing-yoga2Stres jest jednym z elementów naszego życia. Nazywany jest nadmiernym napięciem lub przeciążeniem. Wprowadza zmiany w organizmie, zarówno w sferze fizjologicznej jak i psychicznej. Główne objawy reakcji stresowej w ciele to przyspieszone bicie serca, zwiększone ciśnienie krwi, przyspieszony oddech, wzmożone napięcie mięśni, zwiększone zużycie tlenu.

 Jaki ma wpływ na naukę?

Niewątpliwie zbyt wysoki poziom stresu może hamować Twoje postępy w nauce jak i w życiu. Może min. blokować kreatywność, powodować kłopoty z pamięcią, przyczyniać się do powstawania prostych błędów. Nagromadzone napięcie może również powodować kłopoty z koncentracją na zadaniu. A to z kolei wpływa na efektywność pracy oraz na wynik końcowy.

Zatem jak sobie z nim radzić?

Można to robić w dwojaki sposób. Możesz albo działać na bieżąco i redukować stres albo działać prewencyjnie i przygotowywać się na nadejście stresu. Ja polecę Ci drugą ścieżkę. Wymienię kilka obszarów wg. mnie najistotniejszych, o których warto pamiętać w codziennym życiu, a które mogą przełożyć się na Twoje samopoczucie i poziom stresu.

  • Relaksacja. To nieodzowny element równowagi psychicznej. Poprzez proste ćwiczenia stajesz się bardziej świadomy, odprężony, a twoje myśli i ciało spowolnią. W trakcie relaksacji obniża się ciśnienie krwi i napięcie mięśni. Jest wiele technik relaksacyjnych, ja polecam Ci trening autogenny. W dwóch słowach polega na napinaniu i odprężaniu kolejno po sobie mięśni. W sieci znajduje się wiele informacji na ten temat, jak również opisy treningu.
  • Równowaga pomiędzy pracą/szkołą a życiem prywatnym. Ważne abyś oprócz skupianiu się na swojej karierze pamiętał także o sobie i swoich bliskich. Będąc z ludźmi bądź z nimi, tzn. słuchaj ich, patrz na nich, rozmawiaj. Organizując swój dzień nie zapomnij o odpoczynku.
  • Za dużo i za szybko – czyli nadmiar obowiązków i zadań, które mogą sprawić że czujemy się przytłoczeni. Może tutaj zachodzić nierównomierna relacja, między możliwościami a wymaganiami. Mimo, że często masz poczucie, że możesz jeszcze wiele udźwignąć i bierzesz na siebie dodatkowe aktywności, to tak naprawdę dla Twojego organizmu i umysłu jest do dodatkowy „ciężar”, który dźwiga. To Ty masz wyznaczać granicę.
  • Sport.  Może przyczynić się do poprawy kondycji oraz zdrowia. Z pewnością masz swoje ulubione dyscypliny. Jeśli nie uprawiasz sportu lub robisz to czasem, zapytaj siebie – dlaczego tak jest? Jakie znajdujesz wymówki, aby nie robić tego co lubisz. To, co ja ostatnio zrozumiałem, to działanie sportu na mój umysł. W trakcie aktywności pozbywam się nadmiaru energii, ale także dotleniam mózg. Po odpowiedniej dawce sportu, polepsza się moja kreatywność, łatwość kojarzenia, wnioskowania.
  • I w końcu pamiętaj o robieniu czegoś, co sprawia Ci przyjemność. Mogą to być prace plastyczne, zajęcia muzyczne, czytanie książek. Ważne, aby te czynności dawały Ci zadowolenie. To właśnie takie pozytywne emocje dodają Ci energii do realizacji marzeń i celów.

Wymieniłem tylko kilka obszarów, na które należy zwrócić uwagę. Z pewnością są jeszcze inne elementy, np. żywność, zarządzanie sobą w czasie, o których nie należy zapominać.

Następnym razem przedstawię prostą technikę, która może natychmiastowo obniżyć poziom stresu.

Marcin Poncyliusz